MIÓD W KUCHNI ..


 miód w kuchni

:: Surówka piękności ::

Składniki:
3 łyżki płatków owsianych; 5-6 łyżek przegotowanej, zimnej wody; 5 łyżek mleka; 2 łyżki miodu spadziowego; 7-10 posiekanych orzeszków laskowych; 1 duże jabłko

Wykonanie:
Płatki namoczyć w wodzie, dodać miód i orzeszki. Zostawić na noc. Rano dodać starte jabłko, rozcieńczyć mlekiem. Ewentualnie można dodać inne owoce dla smaku. Na śniadanie doskonała nie tylko w smaku, ale również bardzo sycąca, poprawia wygląd cery i reguluje trawienie.

:: Konfitura jabłkowa z miodem ::

Składniki:
2 kg jabłek; 6 łyżek soku z cytryny; 50 dag cukru żelującego 3:1; 2 laski cynamonu; 50 ml płynnego miodu.

Wykonanie:
Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki i wyciąć gniazda nasienne. Odważyć i pokroić w małą kostkę 1,5 kg miąższu owoców. Skropić sokiem cytrynowym, wymieszać w dużym rondlu z cukrem żelującym. Dodać laski cynamonu. Doprowadzić do wrzenia, nie przerywając mieszania gotować na mocnym ogniu, dokładnie przez 3 minuty. Konfiturę zdjąć z ognia, wymieszać z miodem. Przełożyć do słoików szczelnie zamknąć. Ustawić dnem do góry na 5-10 min.

:: Eliksir młodości ::

Składniki:
1/2 litra miodu; 5 cytryn; 5 głowek czosnku.

Wykonanie:
Wziąć pół litra miodu, wycisnąć sok z pięciu cytryn, dokładnie rozgnieść pięć główek czosnku. Wszystko wymieszać i pozostawić w zamkniętym słoiku na tydzień. Pić raz dziennie po 4 łyżeczki, powolutku jedną łyżeczkę po drugiej. Eliksir podawany systematycznie, chroni przed infekcjami, zapobiega przeziębieniom i grypie.

:: Grog z miodem ::

Składniki:
1/2 litra herbaty; 15 dag miodu gryczanego; 1 cytryna; 2 laski cynamonu; 28 goździków; 28 ziarenek czarnego pieprzu; 1/4 l wódki.

Wykonanie:
Herbatę z miodem podgrzać do momentu, aż miód sie rozpuści. Cytrynę obrać ze skórki, wycisnąć sok. Do miodu dodać sok wyciśnięty z cytryny, laski cynamonowe, rozgniecione gożdziki i czarny pieprz. Gotować na wolnym ogniu 5 minut. Przecedzić, dolać wódkę, wymieszać, wlać do szklaneczek i udekorować paskami cytrynowej skórki.

:: Młode ziemniaki z miodem ::

Składniki:
12 ziemniaków. 300 g miodu, cukier waniliowy.

Wykonanie:
Młode, nie obrane, ziemniaki wielkości orzechów laskowych zalać wrzątkiem, aby łupina łatwo zeszła, po czym obrać, umyć i osuszyć. Miód z cukrem waniliowym rozgrzać na małym ogniu, następnie dodać do niego ziemniaki i gotować do miękkości. Podawać na ciepło lub na zimno.

:: Karp z miodem i migdałami ::

Składniki:
Karp, słoik miodu, opakowanie migdalów w płatkach, sól, pieprz i cytryna, olej.

Wykonanie:
Sprawionego karpia myjemy i dzielimy na dzwonka. Karpika solimy, pieprzymy, skrapiamy sokiem z cytryny (uwaga najpierw zetrzyj skórkę - przyda się) i odstawiamy do lodówki na około 1-2 godziny. Następnie bierzemy dzwonka i smażymy na patelni na złotawy kolor. Rybę układamy na blaszce czy w naczyniu żaroodopornym. Smarujemy po wierzchu miodem i posypujemy startą skórką z cytryny i zapiekamy w piekarniku przez około 20 minut aż miód się lekko skarmelizuje. Posypujemy zrumienionymi na patelni bez tłuszczu migdałami. Podajemy na ciepło najlepiej na wigilie.

:: Miodowy chleb ::

Składniki:
5 dag drożdży, oliwa z oliwek, 4 łyżki miodu, 1 kg mąki pszennej, 50 dag maki żytniej, 1 litr maślanki, sól do smaku, ziarna słonecznika lub płatki owsiane

Wykonanie:
Z drożdży, miodu i szklanki ciepłej wody zrobić zaczyn i odstawić go na 1 dzień.
Mąkę żytnią wymieszać z maślanką, pozostawić na kilka godzin, a następnie dodać mąkę pszenną, rozczyn oraz sól do smaku. Z tak przygotowanej mieszanki dokładnie wyrobić ciasto.
2-3 foremki wysmarować oliwą, włożyć do nich ciasto chlebowe i posypać ziarnami. Całość odstawić do wyrośnięcia. Piec ok. 1 godziny w temperaturze 180-190 stopni. Ciepły chleb posmarować z wierzchu odrobiną miodu.