CZY WIESZ ŻE ..





  Patronem pszczelarzy jest Św. Ambroży. - Bp. Mediolanu, ur. ok. 340 r, zm. 397 r., doktor Kościoła. Był doradcą cesarzy: Gracjana, Walentyniana II, Teodozjusza Wielkiego. Wyróżniał się silną wolą, poczuciem ładu, zmysłem praktycznym, sprawiedliwością. Własny znaczny majątek rozdał ubogim. Już za życia cieszył się wielkim autorytetem moralnym. Jego mowy, przemówienia urzekały słuchaczy, nazywany był miodoustym. Według legendy pszczoły składały miód na jego ustach. Jako patron pszczelarzy w ikonografii przedstawiany jest z ulem.
Swoje Święto pszczelarze obchodzą 7 XII.



  Pszczoła - to, według wierzeń ludowych, boskie stworzenie, które ma duszę, nie zdycha, lecz umiera, nie żre jak inne zwierzęta, lecz je. Zabicie jej jest ciężkim grzechem. Za wyjątkową pracę pszczole należy się szacunek i uznanie; głównym owocem jej pracy jest miód.



  Miód - to symbol płodności i słodyczy. Posługiwali się nim podczas różnych obrządków Słowianie, Grecy, Semici. Ze źródeł ruskich pochodzących z XII w. wiadomo, że bóstwom opiekuńczym małżeństwa, porodu i dzieci - Rodowi i Rożenicy - składano w ofierze chleb, ser i miód.



  Pszczoła musi odwiedzić 4 miliony kwiatów żeby powstał jeden kilogram miodu.



  Systematyczne konsumowanie miodu jest bardzo zdrowe!

Jak nalepiej? Do szklanki przegotowanej i ostudzonej wody, dodać łyżkę miodu, rozcieńczyć w wodzie. Odstawić najlepiej na cały dzień, jeżeli będziemy go pić wieczorem, albo sporządzić wieczorem, wypijając przygotowany roztwór rano, pół godziny przed śniadaniem. Przed wypiciem można dodać plasterek cytryny, dla lepszego smaku.

Jakie to ma znaczenie? Wśród substancji chemicznych odpowiedzialnych za antybiotyczne działanie miodu na organizm człowieka - jest inhibina. Po rozcieńczeniu z wodą, glukoza zawarta w miodzie powoduje szybkie powstawanie nadtlenku wodoru. Dlatego aktywność antybiotyczna rozcieńczonego miodu jest wielokrotnie (do 200 razy) większa od miodu nie rozcieńczonego. Jest to ważny czynnik kuracji miodowej.



  Pierwsza pisemna wzmianka o pasiekach na ziemiach polskich, pochodzi z 1238 roku. Ewolucja od barci do pasiek naziemnych prowadziła przez pasieki nadziemne. Ustawiano na drzewach pnie stojaki. Drzewo, na którym stały ule, zwano stołem, a ul stawką. W innych rodzajach pasiek nadziemnych ule ustawiano na rusztowaniu z desek na słupach wkopanych wokół drzewa, zwanym stanem, lub odrą. Najokazalej urządzony był pszczelnik, czyli pasieka, w której pszczoły były zabezpieczone nie tylko przed zwierzętami i złodziejami, ale także przed opadami atmosferycznymi. Miał on kształt koła lub czworoboku. Otaczał go drewniany płot, oblepiony od wewnątrz gliną i zadaszony (z wyjątkiem strony południowej). Ule stały pod dachem przy plocie lub pod zbudowaną na środku placu wiatą.



  Sen o miodzie - wg sennika - śnić o miodzie to szczęście w interesach.


 Pszczoły będą wykrywać terrorystów?

Na lotniskach Wielkiej Brytanii mają pojawić się nowi specjaliści do wykrywania materiałów wybuchowych - latający szwadron specjalnie wyszkolonych pszczół!
Niewiarygodne - ale potwierdzone naukowo!
Przez pięć lat naukowcy brytyjscy prowadzili prace nad specjalnym urządzeniem pozwalającym wykorzystać pszczoły do walki z terroryzmem. Cały proces możliwy jest dzięki bardzo mocnemu zmysłowi węchu u tych owadów. W urządzeniu wielkości pudełka po butach umieszczone są trzy wytresowane pszczoły, którym powietrza dostarcza wmontowany wentylator, a umieszczona w środku kamera rejestruje zachowanie pszczół. Pszczoły reagują na najmniejszy choćby ślad ładunku wybuchowego.
Według naukowców prowadzących badania owady są wyjątkowo skuteczne.


 Najstarszy dowód na podbieranie miodu pochodzi sprzed 6 tys. lat i znajduje się na ścianie hiszpańskiej jaskini w Arana koło Walencji. Rysunek naskalny przedstawia wspinającego się na drzewo po miód człowieka, wokół którego latają pszczoły.