ZIOŁOMIODY
Proces wytwarzania ziołomiodów Przed przystąpieniem do produkcji ziołomiodów rodzina pszczela musi być wolna od chorób i roztoczy oraz mieć pełny skład biologiczny (obecny czerw, młode pszczoły i sprawne robotnice). Podczas produkcji nie wolno stosować żadnych środków chemicznych, jak również leków do walki z pasożytem Varroa Destruktor. Pasieka powinna znajdować się w terenie czystym ekologicznie (brak przemysłu), dobrze nasłonecznionym, dostatecznie bogatym w pyłek kwiatowy. Pozyskiwanie ziołomiodów może być prowadzone tylko w pasiekach, które spełniają wszystkie wymagania odnośnie właściwych warunków higienicznych zarówno w pasiece, pracowni pszczelarskiej, jak i otoczenia. Pożywkę do produkcji ziołomiodów przygotowuje Przedsiębiorstwo Pszczelarskie „APIPOL-KRAKÓW” Sp. z o. o., co gwarantuje zachowanie wysokich wymagań jakościowych oraz wymogów sanitarnych i technologicznych. Wszystkie procesy związane z przygotowaniem pożywki są ściśle kontrolowane na każdym etapie wytwarzania. Tak przygotowaną pożywkę rozlewa się do odpowiednio oznaczonych beczek posiadających atesty i dopuszczonych do kontaktu z żywnością, które po zaplombowaniu dostarczane są do pasiek rozlokowanych na obszarze Polski. Pszczelarze indywidualni pracujący w Systemie Apipol podają pożywkę pszczołom w okresach bezpożytkowych (gdy brak jest roślin kwitnących a pszczołom grozi głód). Pozyskany, dojrzały ziołomiód odwirowuje się, cedzi przez specjalne sito i przechowuje w chłodnym miejscu. Każda beczka z ziołomiodem posiada metryczkę zawierającą wszystkie informacje wymagane normą. Tak opakowane ziołomiody dostarcza się do Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego „APIPOL-KRAKÓW” Sp. z o.o. gdzie dokonywane są szczegółowe badania analityczne.
Opis wybranych ekstraktów
Ekstrakt aloesowy (wyciąg z liści aloesu ALOE SP.) jest silnym środkiem przeczyszczającym. Działa żółciotwórczo, żółciotwórczo, żółciopędnie, pobudza perystaltykę jelit. Sok z liści i miazga liściowa są niekiedy skuteczne w leczeniu ran i oparzeń (m.in. porentgenowskich).
Ekstrakt aroniowy (sok z aronii ARONIA MELANOCARPA) jest przydatny w leczeniu chorób układu krwionośnego i pokarmowego oraz do neutralizacji zgubnego promieniowania radioaktywnego na organizm człowieka. Wyciągi z owoców aronii skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Stosuje się je również jako środek zapobiegawczy przy obniżonej krzepliwości krwi.
Ekstrakt głogowy (wyciąg z kwiatu głogu CRATAEGUS MONOGYNA i OXYCANTHA) jest uważany za łagodny preparat nasercowy. Ponieważ nie zawiera glikozydów nasercowych jest preparatem nietoksycznym. Działa rozszerzająco na naczynia wieńcowe zwiększając przepływ krwi; składnikami czynnymi są tu flawonoidy, głównie hiperozyd, a także witeksyna i jej pochodne. Znajduje zastosowanie w leczeniu: chorób serca u ludzi w starszym wieku, w miażdżycy, dusznicy bolesnej i nadciśnieniu.
Ekstrakt pokrzywowy (wyciąg z liści pokrzywy URTICA DIOICA) to surowiec, który wykazuje umiarkowane właściwości moczopędne oraz homeostatyczne. Może być traktowany jako czynnik witaminizujący.
Ekstrakt sosnowy (wyciąg z igliwia sosnowego PINUS SYLVESTRIS) jest używany jako środek wykrztuśny do otrzymywania syropów, a także jako dodatek do kąpieli aromatycznych oraz do destylacji olejku. Stosowany w chorobach górnych dróg oddechowych; ma działanie odkażające, wykrztuśne, bakteriobójcze, moczopędne i żółciopędne.
Ekstrakt tymiankowy (wyciąg z ziela tymianku pospolitego THYMUS VULGARIS). Ziele tymianku dzięki zawartości olejku ze związkami (głównie tymolem) ma właściwości dezynfekujące, wykrztuśne – stąd też często używany jest jako środek przeciwkaszlowy w postaci przetworów galenowych, a także w kokluszu. Wykazuje również pewne działanie spazmolityczne uwarunkowane przez niezidentyfikowane składniki.
|